PERSAN KOLEKSİYONLARI

DECO

Persan’ın yeni kadife koleksiyonlarından biri olan Deco, ismini koleksiyona ilham veren 1920’lerin Art Deco akımından alıyor. Art Deco‘nun geometrik, çizgisel ve modern desenlerinin yanı sıra Art Nouveau‘nun  floral, dekoratif çizgilerinden de etkilenerek oluşturduğumuz Deco‘nun asıl ilham kaynağı Mimar Charles Rennie Mackintosh.

Art Nouveau‘nun Britanya’daki temsilcisi İskoç Mimar Charles Rennie Mackintosh‘un mimarisi ve tasarımları bu koleksiyonu hazırlarken bizi çok etkiledi. Mimarisinin yanı sıra suluboya çiçek resimleri ve tabi ki kendi oluşturduğu yazı karakteri de bizim için büyük ilham kaynağı oldu. Mackintosh Art Nouveau‘nun temsilcisi olarak bilinse de bu akımın hemen ardından ortaya çıkan Art Deco‘ya hediye ettiği çizgileri ve kendine özgü yorumu bizce onu akımlar ötesi bir yere taşıyor.

Biz Deco‘da gri ve füme gibi soğuk renkler kullanmayı tercih ettik.  Koleksiyonda kadifelerin yanı sıra, birlikte kullanabileceğiniz, kombin olarak hazırladığımız baskı desenli keten perdelikler ve tüller de mevcut. Art Deco‘nun karakteristik çizgilerinden izler bulabileceğiniz bu ketenler deco tutkunları için, alternatifi olmayan çok özel ürünler.

 

Deco‘daki çok özel kumaşlardan biri de Rennie ismini verdiğimiz kadifemiz. Rennie‘nin esin kaynağı yine Mackintosh‘un, J.D. Sedding’e ait bir deyişi, kendi yazı karakteri ile yorumladığı meşhur kompozisyonu.

Evet, biz gerçekten de Art Deco veya Art Nouveau‘dan daha öte Mackintosh hayranıyız.

Siz de bizim gibi deco tutkunuysanız bu yeni koleksiyonumuzu mutlaka görmenizi öneririz.

Charles Rennie Mackintosh ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.crmsociety.com‘ den ulaşabilirsiniz. En önemli mimari eseri Glasgow School of Art‘ı incelemeyi unutmayın…

 

Önceki Sonraki

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yazın

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD